Kvadratisk fotplatta och kolonnformat skaft i marmor. Höjd 22 cm.
Ställvis färgbortfall. Flertalet nagg. Enstaka bristningar, lagningar och smärre bucklor. Trolien senare dekordelar, saknas delvis.