Design
912044

Achille Castiglioni

(Italien, 1918-2002)
Achille Castiglioni
(Italien, 1918-2002)

ACHILLE & PIER CASTIGLIONE, golvlampa, "Arco" för Flos Italien 1900-talets andra hälft

Sockel av marmor, svängd metallställning med justerbar längd, Total höjd ca 254 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Smärre fläckar. Hackmärke. Repor. Märken.

Proveniens

Carl-Arne Bregers kontor för industridesign på Norrtullsgatan i Stockholm.

Formgiven 1962.

Utropspris
10 000 SEK