ESKO PAJAMIES, fåtöljer, ett par, "Silver wing", Asko 1960-talets slut.
Fast, stoppad klädsel i brunt konstläder. Roterande centralfot. Sitthöjd 40 cm, totalhöjd 74 cm, bredd 60 cm.
Fanersprickor under sitsen, enstaka fläckar, övre hörnen nötta, litet hål.
Modellen formgavs år 1968 för Helsingfors-Vanda flygplats.