Esko Pajamies

(Finland)
Esko Pajamies
(Finland)

ESKO PAJAMIES, fåtöljer, ett par, "Silver wing", Asko 1960-talets slut.

Fast, stoppad klädsel i brunt konstläder. Roterande centralfot. Sitthöjd 40 cm, totalhöjd 74 cm, bredd 60 cm.

Fanersprickor under sitsen, enstaka fläckar, övre hörnen nötta, litet hål.

Modellen formgavs år 1968 för Helsingfors-Vanda flygplats.

Utropspris
200 EUR