HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd. Höjd exkl. vajer 40 cm.
Diamantformad mässingstomme med infällda glasrutor. Upphängning via vajrar. Åtta ljuspunkter. Etikettmärkt. Diameter ca 75 cm.
Slitage och märken. Anlöpningar. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift hängt på Hotell Rubinen, Göteborg. Inhandlades i början av 2000-talet vid hotellets renovering.