Design
912314

Sylvia Leuchovius

(Sverige, 1915-2003)
Sylvia Leuchovius
(Sverige, 1915-2003)

SYLVIA LEUCHOVIUS, 73 servisdelar, porslin, "Sylvia", Jubileumsservis, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Dekor av penséer. Inklusive:
11 mattallrikar, diameter 24 cm.
11 assietter, diameter 17 cm.
11 djupa desserttallrikar, diameter 20 cm.
12 äggkopppar, höjd 4 cm.
12 kaffekoppar med fat, höjd 6,5 cm.
12 tekoppar med fat, höjd 7 cm. Tekanna med lock, höjd 16 cm. Kaffekanna, höjd 20 cm. Möjlkkanna, höjd 8 cm. Sockerskål med lock, höjd 7,5 cm.

En nagg till kanten av mattallrik. En djupa tallrik med genomgående sprickor.

Utropspris
4 000 SEK