MINIATYRBYRÅ, rokokostil, 1800-tal.

Mörkbetsat trä. Svängda former. Fällbar klaff med bakomliggande lådinredning. Tre lådor med beslag i gulmetall. Längd 50 cm, bredd 27 cm, höjd 53 cm.

Slitage. Sprickor och skador. Dekorbortfall. Lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK