Supkalk av Johan Daniel Blomsterwall, Göteborg, 1823, med trambolerad dekor av blommor och kvadratisk fot med genombruten kant. Supkopp av Peter Holmberg, Örebro, 1852, med förgylld insida. Bägare av Abraham Wirgman, Göteborg, 1726. Bägare av Anders Bäck, Alingsås, 1829, med förgylld insida, trambolerad dekor av blommor och räfflad dekor på fot. Bägare med otydlig mästarstämpel, troligen Falköping, 1793, med trambolerad bård och räfflad fotring. Bägare, troligen Alexander Magnus Lundström, Visby, otydlig datumstämpel, med invändigt förgyllning, trambolerad blomsterdekor samt räfflad dekor på fot. Höjd 5- 10 cm. Vikt 220 g.
Bruksslitage. Bortfall av förgyllning. Lagningar. Bucklor. Smärre sprickor.