SAMISKA FÖREMÅL, kniv av Anders Niia, 1929, sked samt spjutspets, 1900-talets början.

Sked, renhorn, längd ca 15 cm
kniv, renhorn, läder, trä och metall, längd ca 45 cm
spjutspets, renhorn, 36 cm

Slitage. Sprickor. Sprickor. Skador

Utropspris
1 500 SEK