SPELPENNING, silver, Sprengtporten, 1700-tal. Vikt ca 10 gram.
Oktagonal form. Åtsidan med texten "JETTON DE MR LE BARON DE SPRENGTPORTEN". Frånsidan med Sprengtportens vapensköld samt texen FORTUNAM VIRTUTE. Längd ca 28 mm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Anlupen.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.