Åtsida med kungens profil. Frånsidan med texten: "ADOLPH FRID SVEC GOTH VAND REX CORONAT HOLMIAE D 26 NOVEMBR 1751". Diameter ca 30 mm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgad. Bucklor/ ojämna kanter.