KASTMYNT, silver, Adolf Fredriks kröning, 1751. Vikt ca 11 gram.

Åtsida med kungens profil. Frånsidan med texten: "ADOLPH FRID SVEC GOTH VAND REX CORONAT HOLMIAE D 26 NOVEMBR 1751". Diameter ca 30 mm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgad. Bucklor/ ojämna kanter.

Utropspris
1 500 SEK