SAMLING MEDALJER, 12 st, bland annat silver och brons, 1700-1900-tal.

Partiet innehåller bland annat Svenska akademiens medalj "SNILLE OCH SMAK" med Gustaf III:s porträtt, Belöningsmedalj för kadetter vid krigsakademien från 1838, medalj ”Carolus XII D.G Sve" stämplad 1709 m.f.

Partiet innehåller även innehåller två stycken senare avgjutningar efter äldre original, den ena "FREDERICUS BORUSSORUM REX. 1758", den andra en försilvrad avgjutning av medalj med Gustav Wrangel. Diameter ca 2,5-5,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor och hackmärken. Bucklor. ojämna kanter.

Utropspris
2 500 SEK