Fingerborg med troligen karneol, Carl August Björklund, Stockholm, 1876, 18K guld. Höjd ca 2,4 cm. Fingerborg med otydlig tillverkarens stämpel, Stockholm, 1914, silver. Höjd ca 2,4 cm. Totalvikt ca 7,6 g.
Slitage, mindre repor. Den guld med en gammal lagning.