Tumlare, Petter Gillberg, Varberg, 1787, tumlare, troligen Lars Löfgren (1797-1853), Hudiksvall, utan årsstämpel, supkopp med utländska stämplar, supkopp med otydliga svenska stämplar, gräddsnipa med utländska stämplar, möjligen Tyskland. Höjd ca 3- 5 cm. Vikt 103 g.
Slitage. Skador. Lagningar. Bucklor.