JOHAN LINDGREN, bägare, silver, Gävle, 1802, samt bägare, ostämplad, omkring sekelskiftet 1800.

Delvis förgylld bägare med svagt konande form på rund fot med trambolerad dekor, av Johan Lundgren. Bägare med svagt konande for på rund fot med dekor av stansad lambrequin, i botten infällt mynt, ostämplad. Höjd 9- 9,5 cm. Vikt 120 gram.

Bucklor. Gravyr. Slitage. En av dem med möjligen lagade på livet.

Utropspris
1 500 SEK