Delvis förgylld bägare med svagt konande form på rund fot med trambolerad dekor, av Johan Lundgren. Bägare med svagt konande for på rund fot med dekor av stansad lambrequin, i botten infällt mynt, ostämplad. Höjd 9- 9,5 cm. Vikt 120 gram.
Bucklor. Gravyr. Slitage. En av dem med möjligen lagade på livet.