BOK, "Passions-andackt...", Haquin Spegel, tryckt hos Joh. L. Horrn, Stockholm, 1727.

Spegel, Haquin, Passions-andackt, eller: Trettijo predikningar öfwer wårs herras och frälsares Jesu Christi dyra och oskyldiga pinos och lidandes historia, fordom hållne wid thet kongl. hofwet af Haquino Spegel ... Och nu, them gudfrucktigom til tröst: och hugswalelse, men them säkrom til warning och upwäckelse från deras synda-sömn, til trycket befordrade, och med nödiga register försedde. Denne andre edition, är nu med ny styl förfärdigat. Med kongl. maj:ts nådigsta privilegio. Stockholm, : tryckt hos Joh. L. Horrn, kongl. antiq. archiv. boktr. 1727., Stockholm, 1727

Helfranskt skinnband. Mått 21 x 17 cm.

Slitage. Skador, fläckar och lagningar. Bläckskrift. Ej fullt genomgången.

Utropspris
1 500 SEK