Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring 1800.

Kolonnformat skaft av marmor samt kvadratisk bas. Urnformad ljuspipa och detaljer av mässing. Lösa ljusmanchetter. Höjd 19 cm.

Slitage. Nagg. Skador på benen. Kedjor och tofsar saknas. Smärre fläckar. Sneda.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Utropspris
2 000 SEK