SKRIN

Barock, 1700-tal.

Ek. Rak form med beslag av metall. Invändigt klädd i tyg. Ställ med spriralsvarvade ben. Skrin bredd 48, djup 40, höjd 29 cm. Ställets höjd 60 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Senare benställning, senare invändig klädsel. Torrsprickor. Fläckar. Senare skruvar i låset, ett belag saknar skruv.

Proveniens
Säbylund, Närke.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss