Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SKRIN, barock, 1700-tal.

Målat. Rak form med beslag av metall. Ställ med spriralsvarvade ben. Skrin bredd 44, djup 43, höjd 26 cm. Ställets höjd 57 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor, färgbortfall. Senare benställning. Hårt slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Utropspris
1 500 SEK