Allmoge
913013

KARMSTOL, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad och bronserad. Delvis klädd rygg och armlän, fast stoppad sits. Klädsel av skinn. Höjd 85 cm. Bredd 60. Sitthöjd 45 cm.

Delvis renoverad. Slitage. Kompletterad. Bristningar. Torrspricka. Torkad stoppning.

Utropspris
2 000 SEK