SKÅP, 1700-tal.

SKÅP, 1700-tal.

Tudelat. Målat. Överdel med brutet krön. Dörrpar med bakomliggande skedhylla, hyllplan och fyra mindre lådor. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 126. Djup 49. Höjd ca 214 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Smärre slitage. Renoverat och kompletterat med bl a senare beslag och listbitar. Dekorbortfall.

Utropspris
8 000 SEK