Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

MARCUS LARSON, olja på duk, signerad SM Larson pinx. o daterad 1850.

Skogslandskap med vattendrag. 79 x 96 cm.

Lagning. Otydlig signatur. Krackelyr. Gulnad fernissa.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, 11-15 nov 1980, kat nr 670; Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 552, "Internationella Vårauktionen", 26-29 maj 2009, kat nr 54; privat samling (inköpt på ovanstående auktion).

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1944.

Konstnär

Utropspris
30 000 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

332. Peter Frie, Utan titel.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK