Mörkbetsad björk. Mitt med två lådor, flankerade av två fällbara luckor med bakomliggande hyllplan. Kantiga, kopplade ben med rundade avslut. Längd 152 cm, bredd 43 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fläckar. Märken. Mindre torrsprickor. Några fanerskador och lagningar.
Jämför tidigare sålt soffbord med brickmärkning, 844793.