Cylindrisk form med gångjärnsförsett lock samt tygbeklädd insida. Längd ca 85, bredd ca 45, höjd ca 41 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Märken. Torrsprickor. Förstärkningar.