KARMSTOL, Engen, Örkelljunga, 1950/60-tal.

Övervägande svartmålad stomme, lösa plymåer. Höjd 71, sitthöjd 39/40, bredd 60 cm. Brickmärkt.

Smärre slitage. Smärre färgbortfall.

Modellen prydde omslaget på ett av numren av tidskriften Möbelvärlden 1955.

Utropspris
4 000 SEK