EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, glas, Lindshammar, numrerad 45c och daterad 1988.
Obelisk. Liten modell efter skulpturen "Kristall, vertikal accent i glas och stål" på Sergels Torg i Stockholm. Höjd 40 cm.