RÖRSTRAND, terrin med lock och fat, flintgods, omkring 1900.
Bukig, konturerad form. Hänklar i form av akantus. Fat 40 x 28 cm. Terrin höjd 24 cm.
Krackelyr. Smärre slitage. Fat och terrin med missfärgningar. Terrinens hänklar med glasyrmistor, den ena hänken med nagg.