KARL-OLOF WESTBERG, karmstol, "Nr 520", Fritzon & Carlsson Stolfabrik, Ulricehamn, 1900-talets andra hälft.

Stomme i bok. Sidoslår samt spjälor i rygg. Fast sits klädd i mönstrad textil.

Slitage. Ställvis missfärgat trä. Senare klädsel.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 48

Formgiven 1954.

Utropspris
1 500 SEK