18 kaffekoppar med fat, 20 tekoppar med fat, tekanna, rund serveringsskål, två ovala serveringsskålar, runt serveringsfat, två rektangulära serveringsfat i olika storlekar, smörterrin med lock, 14 mattallrikar, 4 fat, assiett, fem djupa tallrikar samt fyra mindre djupa tallrikar. Storlek och utseende varierar något mellan äldre och yngre delar.
Slitage. Tillverkningsdefekter. Krackelyr på enstaka delar. Kaffefläckar / smuts. Spricka. Fotringsnagg. Missfärgningar. Ett extra kaffefat och fyra extra tefat medföljer.