DOSA, BÄGARE samt KORG, silver, delvis Sverige, 1800-tal.

Dosa, Carl Fredrik, Jonssén, Uddevalla, 1851. Bägare, Sven Nordström verksam 1822-1848 (1850), Marstrand. Korg, filigranarbete, utländsk stämpel. Dimater 5,5-10,5 cm. Vikt 155 gram.

Slitage. Bucklor. Skador. Korgens botten lös.

Utropspris
2 000 SEK