SERVIS, ca 110 delar "Ostindia", flintgods Rörstrand 1900-talets andra hälft

Bestående av;
1 terrin med lock (invändig spricka vid fot),
1 runt uppläggningsfat (diam 33 cm),
2 avlånga uppläggningsfat (längd 33 cm),
3 avlånga uppläggningsfat (längd 24 cm),
2 avlånga uppläggningsfat (längd 24,5 cm),
1 avlång uppläggninsskål med handtag,
4 ovala uppläggningsskålar (längd 23,5 cm, en med spricka),
2 ovala uppläggningsskålar (längd 18,5 cm, en med spricka),
1 uppläggningsskål,
2 karotter med lock,
3 såsskålar på fat,
2 mindre skålar med lock,
2 olika kannor,
1 tekanna (skadad pip),
1 saltkar,
1 såssnipa,
1 värmeställ,
17 tallrikar (diam 24 cm, tre med kantnagg),
18 talrikar (diam 21 cm),
22 assietter (diam 18 cm, tre med sprickor och nagg),
12 djupa (diam 24 cm, en med nagg och spricka),
8 djupa (diam 21 cm),
2+1 skålar (en lagad).

Sprickor. Nagg. Smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK