Dekorerade med vridna knäckar med blomster och rocailler. Sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Höjd: sockerskål 13 cm inkl lock, gräddsnäcka 11 cm, kaffekanna 24 cm. Stämplade Käsityö (Handgjort). Vikt 1404 g.
Kaffekannans ena fot sned, kannan något vinglig.