PEKKA TURTIAINEN, KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, Helsingfors 1984.

Dekorerade med vridna knäckar med blomster och rocailler. Sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Höjd: sockerskål 13 cm inkl lock, gräddsnäcka 11 cm, kaffekanna 24 cm. Stämplade Käsityö (Handgjort). Vikt 1404 g.

Kaffekannans ena fot sned, kannan något vinglig.

Utropspris
800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492