Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
914986

FOLKDRÄKT, Västmanland.

FOLKDRÄKT, Västmanland.

Kjol av randigt ylle. Midja ca 70 cm.
Förkläde av randigt ylle.
Blus av linne.
Brosch av försilvrad och förgylld metall samt brosch av mässing.
Manschettknappar av mässing.
Två hättor av broderad satin samt en tillhörande stärkt spets.
Två väskor, en med broderad samt en med målad dekor.
Ett par nylonhandskar.
Två sjalar av jacquardvävd satin, 75 x 75 cm respektive 67 x 67 cm.

Smärre skador på kjolens linning. Blus med fläckar. Mindre skador på spets. Handskar med fläckar. En sjal med mindre hål. En sjal med hål, lagningar och fläckar.

Utropspris
2 000 SEK