Fanerad med mahogny, reaktangulär skiva av kalksten, avfasade kannelerade hörn, front med tre lådor, översta med mindre lådinredning, längd 112, bredd 56, höjd 82 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Repor. Torrspricka. Hackmärke. Nagg. Delar saknas. Nyckel saknas.