HERTHA BENGTSON, SERVISDELAR, 13 st, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets senare hälft.
4 mattallrikar, diameter 23 cm,
2 fat, längd 17 cm,
2 fat, längd 23,5 cm,
2 skålar, längd 25,5 cm,
En liten skål, längd 13,5 cm.
Salt- och pepparströare, höjd 6 cm.
Smärre slitage.