STOL, senbarock, 1700-talets mitt.
Målad. Balusterformad ryggbricka. Svängd, kopplade ben på claw-and-ballfötter. Lös, klädd och stoppad sits. Sitthöjd 52 cm.
Senare målning. Färgbortfall. Slitage. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Lagning på ryggbrickan. Senare klädsel. Blekt.