BOKSKÅP, Nordiska Kompaniet, 1929.
Betsad björk. Två skåp med hyllinredning. Flyttbara hyllplan. Skjutdörrar av glas. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R34414 C22575. Längd 185, djup 33, höjd 150 cm. Nyckel finns.
Slitage. Vissa stötmärken. Flertalet hyllplan senare. Skjutdörrar senare.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer