ELIN DANIELSON-GAMBOGI

Olja på duk.

"Höstlandskap från Sääksmäki". 48x68 cm.

Konditionsrapport

Osignerad.

Proveniens
Verket ägdes ursprungligen av Gustaf Alfred Ullner, som ägde en cykelaffär vid torget i Åbo på Eriksgatan. Elin Danielson (senare gift Gambogi) betalade för de tre cyklar hon köpte av Ullner med tre målningar: "Vy från Medelhavet", "Frukost" och "Höstlandskap från Sääksmäki". Verket i fråga överläts till Ullners äldsta dotter Hjördis Ullner, och efter hennes död övertogs tavlan av hennes yngsta bror Nils Uno Holger. Han i sin tur överlät verket åt sin systerson Carl-Johan Slotte.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 5 000 EUR

    Slutpris

    9 400
    EUR
    91 927 SEK
    10 503 USD

    Budhistorik (25 bud)
    320 jun 20:369400EUR
    920 jun 20:029200EUR
    3A20 jun 20:019000EUR