ELIN DANIELSON-GAMBOGI

Olja på duk.

"Höstlandskap från Sääksmäki". 48x68 cm.

Konditionsrapport

Osignerad.

Proveniens
Verket ägdes ursprungligen av Gustaf Alfred Ullner, som ägde en cykelaffär vid torget i Åbo på Eriksgatan. Elin Danielson (senare gift Gambogi) betalade för de tre cyklar hon köpte av Ullner med tre målningar: "Vy från Medelhavet", "Frukost" och "Höstlandskap från Sääksmäki". Verket i fråga överläts till Ullners äldsta dotter Hjördis Ullner, och efter hennes död övertogs tavlan av hennes yngsta bror Nils Uno Holger. Han i sin tur överlät verket åt sin systerson Carl-Johan Slotte.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss