916066

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

ESTRID ERICSSON, tillskriven. Spegel, Svenskt Tenn.

Rektangulär. Förgylld ram delvis klädd med grönt thaisiden. 100,5 x 60,5 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar. Förgyllningsbortfall.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.

Utropspris
6 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14