Rektangulärt i förgylld ram 35,5x48 cm. Olja på plåt föreställande kyrka, skepp och figurer i landskap, 29,5x42 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage, fläckar. Ramen med stötmärken och förgyllningsbortfall. En väderkvarnsvinge och ena visaren saknas. Skadad urtavla.