LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Stomme av mässing behängd med prismor. Delvis glasad stam och mittsjut. Dekor av blå glasskiva. Avlutande klot. Sex ljusarmar. Åtta ljuspunkter. Höjd 100 cm exklusive kedja.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smärre fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.