BIBLIOTEKSUR, 1700-talets andra hälft, signerad Henry Hopkins, Deptford

Fanerad med valnöt, beslag av förgylld mässing. Längd 34,5, djup 23, höjd 61 cm. Nyckel finns.

Restaurerad med kompletteringar. Lagningar av faner. Smärre slitage, repor och sprickor i fodralet. Urverket ej genomgånget /funktionstestat. Tre nycklar medföljer.

Utropspris
10 000 SEK