Fanerad med valnöt, beslag av förgylld mässing. Längd 34,5, djup 23, höjd 61 cm. Nyckel finns.
Restaurerad med kompletteringar. Lagningar av faner. Smärre slitage, repor och sprickor i fodralet. Urverket ej genomgånget /funktionstestat. Tre nycklar medföljer.