Reijmyre Glasbruk

(Sverige, Född 1810)
Reijmyre Glasbruk
(Sverige, Född 1810)

CHAMPAGNEGLAS, 12 st, "Antik", Reijmyre Glasbruk.

Munblåsta i klarglas med innesluten luft i benet. Etikettmärkta. Höjd ca 19,5 cm.

Proveniens

Reijmyre Glasbruk.

Då glasen är handgjorda med driven kant kan därför höjd och form variera något.

Formgivare

Reijmyre Glasbruk gurndades 1810 av jägmästare Johan Jacob Graver och friherre Mattias Alexander von Unger Sternberg. Glasbruket anlades i Rejmyra, som orten hette då. Sverige hade året innan avträtt Finland, 1809, och därmed mist de finska glasbruken, vilket medförde att glas i Sverige blev en bristvara.
Reijmyre Glasbruk var först i landet med att tillverka pressglas på 1830-talet. Glasbruket var först i Sverige med att anställa kvinnliga formgivare, Betzy Ählström och Anna Boberg anställdes i början på 1900-talet. Under denna tid arbetade drygt 350 personer på bruket.
Mellan 1937-58 jobbade Monica Bratt som formgivare på Reijmyre. Hon har formgivit glas som än idag tillverkas och är lika populärt. Hennes rubinröda glas skapade stor uppmärksamhet i början av 1950-talet och kom att bli Glasbrukets signum.
Idag tillverkar och säljer Reijmyre Glasbruk genuint svenskt glas med mer än 200 års hantverkstradition av munblåst glas.

Utropspris
2 000 SEK