Edward Charles Barnes

(Storbritannien, 1830-1890)
Edward Charles Barnes
(Storbritannien, 1830-1890)

EDWARD CHARLES BARNES, olja på duk, signerad.

Kvinna med grå jako. 81 x 56 cm.

Dubblerad duk. Retuscher. Slitage. Märken efter ram. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Edward Charles Barnes var en brittisk bildkonstnär född i London. Barnes var en viktoriansk konstnär och är främst känd för att ha målat genrescener och porträtt av kvinnor och barn.

Utropspris
20 000 SEK