Metall och träskodd. Bärhandtag av läder. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Märkt med plakett David Schwartz, Sample and Professional Trunks, Third Ave. Cor. 8th St. New York. Längd 72. Bredd 45. Höjd 52 cm.
Slitage. Odör. Lås med skador. Nyckel saknas.