SALONGSBORD, AB Axel Beckmans möbelfabrik, Norrköping, plakettmärkt, empirestil, tidigt 1900-tal

Oval form med låda i sargen. Fanerat samt delvis massiv mahogny med beslag av brons. Marmorskiva. Längd 51, bredd 37, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage och dekorbortfall. Obetydliga fanerskador. Något instabilt. Några delar till dekoren medföljer (mindre trälist och mässingslister).

Utropspris
4 000 SEK