Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad G. Rydberg och daterad 1903.

Skånskt landskap med bondgård och byväg. 54,5 x 83,5 cm.

Krackelyr. Färgbortfall.

Proveniens

Tidigare i Rådman Fr. W. Hallbergs samlingar, Malmö (inköpt direkt av konstnären 1903).
Sedermera i silverbröllopsgåva till Rådman Lorents Cronsioe och dennes hustru Ida, Malmö.
Därefter i arv inom familjen till Rådman S.E. Cronsioe, Malmö (omkring 1923-25).

Malmö museum, "Svenska Konstnärslagets utställning", 15 nov-13 dec 1903, kat nr 94.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen sid 105 som kat nr 582.

Utropspris
25 000 SEK