Design
918851

PAAVO TYNELL OCH GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA, Taito Oy, 1930-tal. Höjd 77 cm.

Glas och mässing. Glaskuporna tillverkade av Riihimäki glasbruk.

Dekordel saknas. Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Motsvarande modeller var formgivna för Svenska Teatern i Helsingfors 1936.

Utropspris
1 000 EUR