SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Överdel med dörrpar, bakomliggande hyllplan med skedhylla. Underdel med nedfällbarklaff, bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 120, djup 52, höjd 203 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Senare beslag. Renoverad. Kompletterad med bl a senare ben. Senare lås i överdel. Lås saknas i lådor. Delvis maskstungen.

Utropspris
6 000 SEK