TÄCKEN/DUKAR, 3 st., opphämta, ca 167,5x137,5, 165,5x141, 161,5x123 cm, Skåne.

1800-talets andra hälft - omkring 1900. Alla tre har två ihopsydda våder. Olika geometriska och stiliserade blommönster i röda och gröna nyanser, en även med ljusrosa.

Obetydligt slitage och smutsiga, obetydliga fläckar och skador.

Utropspris
1 500 SEK